نوشته های جدید
صفحه اصلی / اسلایدر / سمپاشی موش

سمپاشی موش

سمپاشی موش

جمعيت موش ها به سرعت رشد مي كند و آنها عامل ويروس و ميكروب هستند،اگر شما يكي از آنها را در خانه ديده باشيد و قادر به از بين بردن آنها نيستيد. لازم است كه به متخصصان سمپاشي موش مراجعه كنيد تا آنها با روشها و سموم ويژه موش ها را از بين ببرند.

شايد شما سمپاشي موش را در ابتدا گزينه خوبي براي از بين بردن اين جوندگان ندانيد اما بايستي اين مطلب را مد نظر بگيرد كه جمعيت موش ها سريع رشد مي كند.از یک جفت موش در طي سه سال مي تواند، ۲۰ میلیون موش بوجود آيد.همچنين موش ها توانایی یادگیری را دارند و این موضوع مبارزه و از بين بردن آنها را بسیار سخت میکند.اگر شما نمی توانید وظیفه خلاص شدن از شر موش ها را به تنهایی مدیریت کنید یا تعداد اين جوندگان در خانه يا محل زندگي شما به سرعت افزایش می یابد از کمک های حرفه ای ها براي از بين بردن آنها استفاده کنید.علاوه بر اين، بیماری های موش خانگی برای افراد خانواده ممكن است مسری باشد نظير بيماري هاي سالمونلا ، طاعون و حصبه.مدفوع موش ها ویروس و باکتری ها را در محيط خانه رها می کنند. گروه خطر مستعد ابتلا به بیماری های موش های خانگی شامل کودکان و افراد دارای ایمنی ضعیف شده در برابر ویروس ها هستند .لذا بهترين گزينه سمپاشی موش در همه جاي خانه براي از بين بردن اين آلودگي ها است.

کار خلاص شدن از شر موش و سمپاشی موش در چندين مرحله انجام می شود:متخصصان محل را بررسی می کنند و زیستگاه های موش های خانگی را تعیین می کنند،علل تهاجم موش ها به خانه ها مشخص مي شود،روشهای جداسازی و آماده سازی سمپاشی موش خانگی انتخاب می شود،متخصصان از چندین مولفه برای جلوگیری از حساسیت، یکی از سموم موش های خانگی انتخاب و استفاده می کنند و در صورت لزوم، سمپاشي تكرار مي شود.

سمپاشی موش خانگی

روش های زیادی برای خلاص شدن از شر موش هاي خانگي وجود دارد. اين روش ها به دو گروه كلي روش فیزیکی و روش شیمیایی(سمپاشی موش) طبقه بندي مي شوند.روش های فیزیکی نظير انواع تله گذاری و روش هاي شیمیایی یا سمپاشی موش با سموم كه به صورت جامد، ژله اي و یا مایع مي باشد و اين سموم شیمیایی به دو گروه حاد و تک دوز نيز تقسیم می شوند.در صورت آزمودن روش فيزيكي و نتيجه ندادن آن، بهترین روش خلاص شدن از شر موش ها، سمپاشی موش توسط متخصصان با تجربه در اين زمينه مي باشد.به یاد داشته باشید که از بین بردن اين جوندگان فقط نیمی از کار است. شما باید تجزیه و تحلیل کنید که چرا آنها در محل زندگي شما ظاهر شده اند و در صورت ورود مجدد به خانه شما، چه کاری باید انجام دهيد.موش ها از طریق شكاف، دفع زباله ها یا از طریق تهویه به خانه و آپارتمان وارد می شوند. در مسافت بسیار زیاد، مکانهایی را براي غذاها و شرایط جذاب شناسایی می کنند و در مكان ها دايما رفت و آمد مي كنند. برای جلوگیری از هجوم دوباره موشها در خانه،علاوه بر سمپاشی موش خانگي لازم است اقدامات پیشگیرانه نيز انجام شود، اين اقدامات شامل:

ترک های کف یا دیوار را بپوشانید.

خانه و آشپزخانه را تمیز نگه دارید.

تمام محصولات غلات را در ظروف محکم بسته نگه دارید.

غذای حیوان خانگی را در طول شب رها نکنید.

مواد غذایی را در یخچال یا ظروف بسته نگه دارید.

همیشه در هنگام غروب درها را ببندید.

مجرای تهویه را با شبکه های فلزی بپوشانید.رهایی از موش ها کاری دشوار و گران است. بنابراین، بهتر است از حمله آنها جلوگیری کنیم تا اعلام جنگ.

جوندگان، موش ها یا رت ها

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی موشها سالانه 33 ملیون تن مواد غذایی را از بین می برند ، كه برای تغذیه 130 ملیون نفر كافی است. از آن گذشته بعلت رشد شدید دندانها موجب خرابی مواد و تجهیزات در انبارها ، كارخانجات و … می گردند. از طرف دیگر بیماری های منتقله توسط جوندگان موجب اهمیت پزشكی این موجودات است كه مبارزه با آنها را حائز اهمیت می گرداند .جوندگان به عنوان مخزن بسیاری از بیماری های مسری انسان و حیوانات می باشند:ا کثر گونه های جانوری ناقل و ناشر امراض عفونی و مسری مختلف انسان و سایر حیوانات می باشند که بعضی از آنها به وسیله خود جوندگان و برخی دیگر توسط انگل های خارجی آنها به انسان و حیوانات منتقل می شوند. بیماری هایی که توسط جوندگان منتقل و پخش می شوند طیف وسیعی دارند، نظیر طاعون، جذام، تولارم، تب راجعه، سل، کچلی، لپتوسپیروز، بیماری لایم و…

موش خانگی

موشهای خانگی قابلیت فوق العاده ای برای تطابق با محیط های مختلف دارندو درطول سال در داخل ساختمانها زادو ولد می كند.اندازه آنها كوچك و وزنشان در حدود 15 تا 30 گرم می باشد. طول دم و بدن آنها مساوی ،گوشها نسبتابزرگ و چشمهای درشت و رنگ آنها خاكستری متمایل به قهوه ایی است.موش خانگی بر خلاف موشهای بزرگ كه نمی توانند بدون آب زنده بمانند با استفاده از سیستم تغلیظ ادرار در كلیه آب را ذخیره می كند و بیشتر آب را از طریق مواد غذایی آبدار تامین می كند . میزان آب در كنترل جمعیت این موش بسیار موثر است. موشهای خانگی شب فعال هستند و شبها برای تغذیه از لانه خود خارج می شوند ،این موشها كمتر به ایجاد لانه علاقه دارند و بیشتر از شكاف دیوارها یا از بین درز آجر خانه ها برای زندگی ا ستفاده می كند و با وجود شرایط مساعد و امن بودن مكان ،درز یا شكاف را گسترش داده و آن را بزرگتر می كند،جالب است بدانید كه این موشها 5 تا 6 بار در سال آبستن شده و هر بار 6 تا 10 بچه می زایند.

موش سقف

این موش به موش سقف یا موش انباری یا موش سیاه یا موش كشتی نیز شهرت دارد .این موش بسیار چالاك و تند و تیز است و براحتی از درخت بالا می رود . ب این موش زندگی در بالای ساختمانها و سقفهای چوبی را ترجیح می دهد علاقه این موش به مواد غذایی گیاهی بیشتر از مواد حیوانی و گوشتی است ولی از مواد غذایی حیوانی هم تغذیه می كند. طبق مطالعات انجام شده در ژاپن ، این موشها عادات غذایی خاصی را دنبال می كنند و در انبار مغازه های خشكبار خواربار سوپر ماركتها كه معمولا”غذا را در طبقات بالا قرار می دهند یافت می شوند. این موش نیز به آب بسیار وابسته است بدلیل توانایی حركت بر روی سیمها كابلها طنابهای كشتی براحتی از نقطه ایی به نقطه دیگر حركت می كند و همچنین شناگر بسیار خوبی است. موشهای سیاه یا موشهای سقف لانه های خود را در بخشهای بالای سقف یا درختان می سازند و در آنجا تولید مثل می كنند این موش نیز همچون موش قهوه ایی 40تا 30 گرم غذا در روز مصرف می كند ولی از نظر اندازه از موش قهوه ایی كوچكتر است . جالب است بدانید در مطالعات انجام شده این موش بر روی درختان كاج و سرو زندگی می كرده نحوه استفاده از دانه كاج را به فرزندان خود آموزش می داده است در حالیكه موش قهوه ایی حتی قادر به باز كردن دانه كاج نبوده است .

مـوش فاضلاب 

این موشها در بخشهای سطحی و پایین ساختمانها فاضلابها انبارهای مواد غذایی و كالا و كارخانجات صنعتی و غیره زندگی می كنند و به زباله ها و زندگی در بین آنها بسیار علاقه مند هستند.اندازه این موش گاهی به نیم متر می رسد و با مهیا شدن شرایط مناسب از نظر غذا ،آب و پناهگاه تاریك در طول سال 8تا9بار آبستن شده و به طور متوسط 7 بچه می زاید. موش فاضلاب لانه خود را در شكاف های جوی آب فاضلابها و درزها و خلل و فرج دیوار در بخشهای پایینی می سازد.موش فاضلاب در فاضلابها كه بشتر از هر نقطه دیگری امكان زندگی فراهم است وجود دارد و لانه خود را در محل شاخه های فرعی فاضلاب كه خشك است بنا می كند این موش علاقه مند به ساخت لانه است و مشاهده شده كه حفراتی را به عمق كمتر از 1.5 متر با چندین راه ورود و خروج ایجاد می كند كه بیشتر در حاشیه خاكی كانالهای عبور آب است.جالب است بدانید كه این موش بسیار مهاجم ، گوشتخوارو شناگر قابلی است .

اهمیت پزشکی و مبارزه با جوندگان

کنترل موشها از نظر بهداشتی و اقتصادی اهمیت ویژه ای دارد . موشها جهت ادامه زندگی و تكثیرنیازمند پناهگاه ، آب و غذا میباشند ( موشهای ماده در صورت مساعد بودن شرایط زیست در عرض 1سال 7-5 بار تولید مثل می نمایند و هربار بین 5 تا 15 نوزاد بدنیا می آورند كه این نوزادان در مدت 3 ماه به بلوغ كامل میرسند و می توانند جفتگیری نموده و بچه بدنیا آورند ) بنابراین جهت كنترل موشها و كاهش زاد و ولد و جلوگیری از انتقال عوامل بیماریزا و خسارات ناشی ازتغذیه آنها با حذف نیاز های اصلی آنها میتوان در این راستا گام برداشت و از راههای مختلف مبارزه بهره گرفت.

الف- اقدامات محیطی

1 – جلوگیری از ورود موشها به داخل اماكن شامل:
مسدود نمودن سوراخهای كنار دیوار
تعویض شیشه ودربهای شكسته
نصب توری بر روی سوراخها و منافذ فاضلاب
غیرقابل نفوذ نمودن درهای ورودی
قراردادن زباله در كیسه های دربسته
تعمیركردن لوله های آب و جلوگیری از چكه كردن آنها

2- روش انبار سازی صحیح مواد غذائی

ب – اقدامات مكانیكی
نصب تله در محل عبور موشها
استفاده از تله های زنده گیر با كاربرد مواد غذائی جاذب موشها مانند خیار ، گردو
استفاده از تله های كشته گیر با كاربرد مواد غذائی جاذب موشها مانند خیار ، گردو
لاشه موشها را باید ضدعفونی نمود و آنها را در كیسه های در بسته قرارداد.

ج- مبارزه شیمیائی
استفاده از طعمه های مسموم
استفاده از طعمه های مسموم محتوی جونده كشهای ضد انعقادی مانندكلرات ( برودی فاكوم )- وارفارین برومادیلون (لانیرات )
استفاده از طعمه های مسموم محتوی جونده كشهای معدنی مانند فسفر دوزنگ
استفاده از جونده كشهای تدخینی جهت ضدعفونی نمودن كشتی ها ، هواپیماها و انبارهای محتوی مواد غذائی مانند: بروموردومتیل- دی اكسیدكربنسولفورد و كربن
اگر از جونده كشهای تدخینی استفاده می نمائید بایستی كلیه افراد از محل عمل دور شوند و كلیه دربها و منافذ محل مسدود شده باشد. بعد از كاربرد جونده كش تدخینی قبل از شروع به كار بایستی دربها را باز نمود و پس از لااقل 1 ساعت ، در محیط قرارگرفت.

 

درباره modir

این مطالب را نیز ببینید!

رزومه سمپاشی

لیست کارفرمایان ما خدمات سمپاشی بیت مقام معظم رهبری خدمات سمپاشی دفتر ریاست محترم جمهوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Buttonمشاوره آنلاین